Hodnocení obchodu na Zboží.cz


Podporuje mojeID

KONTAKTY

Allsystem s.r.o.
Korunovační 16
170 00 Praha 7
tel: 603 758 308
info(a)polarcz.com
info@allsystem.cz
 

SERVIS pro Vás

arr3ManuályUživatelské příručky ke stažní jsou nově od všech aktuálních modelů k dispozici na webu... arr3Záruční a pozáruční servis Polar Jsme smluvním autorizovaným servisem pro výrobky POLAR s účinností v rozsahu celé České a... arr3Opravy POLARALL System s.r.o.  Prodej a servis pulsmetru POLAR Tel.: 233 372 533, 603 758 308 info@polarcz.com,... arr3Čeština pro hodinky POLARČeština pro hodinky POLAR V současnosti probíhá update firmware pro modely POLAR A360, M400, V800,...

ZBOŽÍ V AKCI

4 999 Kč (197 EUR)
čekáme na dodání
4 990 Kč (197 EUR)
čekáme na dodání
2 199 Kč (87 EUR)
čekáme na dodání

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

199 Kč (8 EUR)
skladem

Uživatelské informace » Aktivita a trénink
Aktivita a trénink

 

Kvalitního a efektivního tréninku mužete dosáhnout pouze optimálním zatěžováním orgamismu. Tréninkový podmět je charakterizován hlavně svojí intenzitou, objemem, a frekvencí.

Pokud má být ve sportu nebo v cílené pohybové aktivitě pro zdraví dosažen požadovaný efekt, je nevyhnutelné, aby tréninkové dávky byly v souladu s tréninkovými cíli. Je důležíté přejít od nesledování a odhadování tréninkových dávek k jejich měření a řízení. Pouze tak můžete trénink využít ve svůj prospěch.

 

Základní otázkou, na kterou byste měli znát odpověď je:

Jaký cíl pohybovou aktivitou sledujete?

To znamená:

 • Oblast zlepšení aktivního zdraví (rekreační pohyb pro radost)
 • Snižování tělesné hmotnosti
 • Rozvoj tělesné kondice a výkonnosti
 • Dosažení vysoké sportovní výkonnosti

 

Pokud je Vaším cílem při tréninku určitý druh pohybové schopnosti, například vytrvalost, musí Vás především zajímat, jak byste měli v tréninku správně postupovat, t.j. jaké jsou Vaše plány o intenzitě, objemu a frekvenci v tréninku. Efekt Vašeho tréninku bude přímo záviset na plánovaném a následně realizovaném tréninku v určité intenzitě, objemu a frekvenci.

Uvedu příklad z praxe: Klientka, která měl za cíl snižování hmotnosti, položila otázku: Buď mohu trénovat 3x týdně 1,5 hodiny nižší intenzitou, ale je to pro mě zdlouhavé, tak bych raději trénovala vyšší intenzitou kratší dobu, běžela bych asi tak 20 minut na plný výkon, tím bych spálila vyšší množství energie za kratší čas, a zhubnula bych rychleji?

A odpověd je následující: Pokud budete trénovat s vysokou intenzitou, po kratší čas, Váš organismus bude spalovat převážně cukry, nikoliv tuky. Dalším paradoxem je, že pokud něco zhubnete, tak při přetěžování svalů bude Váš organismus reagovat vytváření další aktivní tělesné hmotnosti (svalů). Jinak řečeno – to co zhubnete, doplníte nově vytvořenými svaly, takže se k Vašemu cíli zřejmě tímto tréninkem nepřiblížíte. Špatně byste zvolila objem a intenzitu tréninku.

Zásadní význam pro dosažení potřebného efektu má intenzita zatížení. Intenzita zatížení má přímý vliv na adaptační změnu v organismu. Jedním z nejvhodnějších parametrů pro sledování intenzity zatížení je tepová frekvence. Tepová frekvence je relativně jednoduše měřitelnáa má vysokou vypovídající schopnost o intenzitě, objemu a frekveci zatěžování. Tepovou frekvenci lze jednoduše sledovat při jakémkoli sportu. Tepovou frekvenci můžete měřit pomocí palpační metody, která může být velmi nepřesná, a obvykle vyžaduje přerušení tréninkové činnosti, nebo pomocí monotorů tepové frekvence POLAR, které jsou světovou špičkou v oboru měření tepové frekvence.

 

 

Tréninkové zóny tepové frekvence

 

Při stanovení tréninové jednotky je nutné napřed stanovit cíl pohybové aktivity, následně trénikovou zónu (rozpětí tepové frekvence od – do). Tréninková zóna se stanovuje podle druhu činnosti, která je charakterizována intenzitou a dobou trvání. Intenzitu můžeme rozdělit do několika zón tepové frekvence.

 

V následujícím textu jsou jednotlivé zóny Tepové frekvence (TF) vyjádřeny jako procento z maximální tepové frekvence. Maximální tepovou frekvenci můžete buď experimentálně změřit, nebo odhadnout pomocí 220-věk.

 

 • Zóna TF nad anaerobním prahem (80-100% Tfmax)
 • Zóna aerobně - anaerobním prahem (80-90% Tfmax)
 • Aerobním zóna (70-80% Tfmax)
 • Zóna pro snižování hmotnosti (60-70% Tfmax)
 • Zóna rekreační aktivity – pohyb pro zdraví (50-60% Tfmax)

 

Rozdělení TF do tréninkových zón má zásadní význam pro řízení sportovního tréninku, jeho individualizaci, efektivitu a dosažení cíle sportovní aktivity.

Sledování TF při regeneraci a rehabilitaci

 

Často nedoceňovaným je sledování tepové frekvence při aktivních formách regenerace. Při regenerační aktivitě, například formou pomalého běhu, rychlé chůze, plavání apod. Měli byste udržovat Vaši tepovou frekvenci v cílové “regenerační” zóně.

Například: Jako regenerační zóna je stanoveno rozpětí tepové frekvence 120-130 tepů za minutu. Toto rozpětí se může individuálně odlišovat. Důležitá je celková doba aktivity, která by neměla být kratší, než 35 minut ve stanveném pásmu, celkem pak např. 45 minut.

Cílená aktivní forma regenerace musí být provázena optimálním druhem pohybové aktivity, v optimální intenzitě a po optimální dobu. Toto platí u regenerace při sportovním tréninku. Podobným způsobem můžeme řešit i určité formy rehabilitace. Po závažných onemocněních je cílová zóna tepové frekvence při rehabilitaci obvykle stanovena ošetřujícím lékařem, stejně jako doba trvání a druh aktivity. K pohodlnému sledování skutečné tepové frekvence při regeneraci a rehabilitaci doporučujeme přístroje POLAR.

Jak začít?

Čím by se měl uživatel řídit v začátcích svých sportovních aktivit?

 1. Pořiďte si vhodný typ monitoru tepové frekvence POLAR. Vybírejte prioritně podle funkcí, které jsou na přístrojích dostupné, teprve v druhé řadě podle vzhledu. Monitor tepové frekvence sice může být módním doplňkem, ale jeho hlavní funkcí je pomoci Vám s Vaším tréninkem. Před tím, než si určitý model zakoupíte, podívejte se, jaké funkce navíc má model, který je dražší. Následně si položte otázku – mohu tyto funkce někdy v budoucnu potřebovat? Pokud nevíte, co vlastně je podstatou těchto funkcí – zavolejte nám, nebo nám napište. Poradíme Vám.
 2. Seznamte se s obsluhou Vašeho přístroje. Stanovte si cíl Vaší aktivity, stanovte si Vaši cílovou zónu TF.
 3. Při Vaší aktivitě používejte Váš monitor tepové frekvence POLAR. Upravte intenzitu Vaší aktivity podle Vaší cílové zóny TF. Pokud máte přístroj se záznamem křivky TF, proveďte si rozbor této křivky v počítači.
 4. Začněte Vaši aktivitu plánovat. Začněte řídit Vaše tréninkové zatížení podle Vaší tepové frekvence.
 5. Nezapomeňte provádět kontrolu trénovanosti – opět pomocí přístroje POLAR – testu kondice. Nezapomeňte na regeneraci.
 6. Začněte studovat dostupné materiály o sportovním tréninku – začněte nad svým tréninkem uvažovat. Trénuji skutečně tak, abych dosáhl svých cílů? Je můj trénink dostatečně účinný a přínosný?

 

Hodnota tepové frekvence není pouze parametrem pro registrování tréninkových objemů. Je ukazatelem pro další zatěžování organismu.

 

A jak by uživatel neměl začít?

 

 1. Monitor tepové frekvence si nepořídím, prostě vyrazím běhat nebo na kole … a pořádně se tam zapotím, prostě se sedřu jako kůň. Čím víc se zpotím, tím víc si prospěju. (pokud nedostanu infarkt).
 2. Bežím, bežím. Jsem fakt zpocenej a hotovej. Už nemůžu. Asi jsem to na začátku přehnal. Ostatní běží okolo mě a stále se dívají na hodinky. Říkám si, že asi někam spěchají, když se stále dívají na hodinky. Dál o tom nepřemýšlím, zvracím v příkopě.
 3. Běhání není pro mě. Už to nebudu zkoušet.

 

Několik poznámek: Ti co stále dívají na hodinky sledují svoji tepovou frekvenci. Náš pokusný sportovec při svém prvním běhu vyrazil s vysokou tepovou frekvencí, měl pocit, že to zvládne. Rychle se dostavila únava. Ti, kteří měli monitor tepové frekvence si celou dobu hlídali svoji cílovou zónu. Měli pomalejší start, tj. začali svůj běh nižší intenzitou, Řízení intenzity tréninku přesunuli ze subjektivního hodnocení typu „ještě můžu, je to OK“ na objektivní hodnoceni pomocí sledování tepové frekvence.

 

Tedy hlavním kouzlem je sledování intenzity zatížení organismu při aktivitě. Nezáleží na druhu aktivity. Pouze musím znát svůj cíl. Samotné sledování je málo. Přístroj POLAR mi pomůže i s plánováním dalších aktivit.

 

Tepová frekvence a aktivní zdraví.

 

Máme možnost volby: Jedna cesta je pravidelná cílená sportovní aktivita, realizovaná s ohledem na věk, zdravotní stav, zaměstnání. Druhá cesta je nedělat nic.

 

Pokud se rozhodnete pro cílenou pohybovou aktivitu – aktivní zdraví, měli byste se řídit několika zásadami:

 1. Zvolte si svoji aktivitu. Preferujte aktivity v aerobních pásmech (taková intenzita tréninku, kdy se organismus stačí okysličovat, tedy nikoliv sprint). Zvolte si aktivitu, která Vás bude bavit, je důležité, abyste ji dělali rádi.
 2. Jak často? Minimálně 3x za týden. Optimálně je vícekrát, než 3x týdně. Ideálně je každý den.
 3. Jak dlouho? Doba souvislé pohybové aktivity by měla být minimálně 25 minut, maximálně hodinu.
 4. Jakou intenzitou? Optimální intenzita při pohybové aktivitě by se u zdravých osob měla pohybovat mezi 60-85% maximální tepové frekvence. Maximální tepovou frekvenci můžete stanovit jednoduše výpočtem 220-věk nebo za pomoci monitoru tepové frekvence POLAR. Dodržet stanovenou intenzitu je velmi důležité. Pokud je intenzita mižší, nedochází v organismu k optimálním fyziologickým procesům (trénink není pro organismus přínosným). Pokud je intenzita příliš vysoká (nad 90% TFmax), může být aktivita zdraví nebezpečná, ale prioritně dochází k rychlé únavě a tím nutnosti přerušit trénink. Správnou zásadou je začít aktivitu a postupně rostoucí tepovou frekvencí, kde úvodní blok „zahřátí“ je 5 až 10 minut dlouhý. Stejně je na konci aktivity vhodné tepovou frekvenci postupně snižovat.

 

Pokud mám jakýkoliv zdravotní problém, před zahájením pravidelné fyzické aktivity konzultuji předpokládané zatížení se svým lékařem.

 

To, co máte nejcennější, je Vaše zdraví. Starejte se o své zdraví. Při dodržování zásad správného tréninkového zatížení se budete cítit spokojeněji a Váš zdravý organismus bude odolnější a výkonnější.

 

NTc4YzEz